به وب سایت موسسه آموزش عالی حکمت رضوی خوش آمدید.

مرکز مشاوره

بسمه تعالی

 گزیده ای از فعالیت های مشاوره ای مرکز مشاوره موسسه اموزش عالی حکمت رضوی

 معرفی مرکز

تاریخچه

مرکز مشاوره و راهنمایی موسسه آموزش عالی حکمت رضوی از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را در مجموعه معاونت دانشجویی و فرهنگی موسسه آغاز و با استفاده از توانمندی اساتید مجرب واعضای محترم هیأت علمی و سایر متخصصان مجرب و با حضور همکاران روان شناس و مشاور در زمینه ارائه خدمات تخصصی خود به فعالیت می پردازد.

معرفی مرکز مشاوره موسسه آموزش عالی حکمت رضوی

مواجهه با مسائل مختلف زندگی اعم از فردی، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی، شغلی و غیره اغلب چالش برانگیز و همراه با احساس نارضایتی، سردرگمی، ‌اضطراب، استیصال و درماندگی است. همه به تجربه دریافته ایم که به تنهایی قادر به اداره همه مسائل مختلف زندگی نیستیم. گاهی ممکن است به منظور حل مشکلات از راهنمایی خانواده، دوستان و اطرافیان بهره مند شویم، لیکن کمک تخصصی، حل بهتر و سریع تر مشکل را با احتمال خطای کمتر میسر می­سازد. ورود به دانشگاه و شروع زندگی دانشجویی، به دلیل تغییرات عمده­ای که در عرصه­ های مختلف زندگی برای فرد به وجود می­­آورد، استرس زاست و گاهی به دلیل عدم دسترسی به منابع حمایتی مطمئن، موجب ایجاد بحران­هایی برای دانشجو می­شود. مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی موسسه اموزش عالی حکمت رضوی با توجه به ضرورت­های فوق و به منظور کمک به دانشجویان جهت اداره و مدیریت مسائل عمده دوران زندگی دانشجویی خدمات متعددی را در موسسه در زمینه­های ذیل ارائه می نماید:

  1. ۱٫ خدمات مشاوره ، روانشناسی و ….

*روان درمانی

*درمان های انفرادی(اضطراب ،افسردگی، وسواس و..)

*زوج درمانی

*مشاوره پیش از ازدواج

*مشاوره تحصیلی

*آزمون های روانسنجی

*اجرای طرح پایش سلامت روان در ابتدای هر سال تحصیلی با هدف شناسایی مشکلات روان شناختی در میان دانشجویان و کمک به بهبود آن

وظایف و فعالیت‌ها:

شرح وظایف مرکز مشاوره و راهنمایی

  • خدمات رشدی


گسترش و افزایش سریع تجزیه علم و دانش منجر به افزایش دروس گردیده و این امر باعث شده تا دانشجویان مشتاق و خواهان رشد شخصی و وحدت بخش شوند. اعضاء هیئت علمی و کارکنان مؤسسات آموزش عالی هم دارای نیازهای رشد شخصی و کسب مهارتهای ارتباطی هستند

                لذا مشاوران موسسه می توانند از طریق فراهم ساختن کارگاههای آموزشی ، کلاسهای درسی و مشاوره های فردی و گروهی در زمینه کسب مهارتهای اجتماعی ، آموزش مهارتهای ابراز وجود ، برنامه ریزی و مدیریت وقت و زمان ، یادگیری ،برنامه ریزی تحصیلی ، تصمیم گیری ، رشد عاطفی ، بهبود و ارتقای بهداشت روانی ، روشهای مطالعه موثر ، تقویت حافظه و یادآوری به این نیازها پاسخ دهند.


۲-  خدمات پیشگیری


مشاوران با تنظیم و اجرای روشهای جلوگیری کننده اقداماتی بعمل می آورند تا پیش آمدن مشکلات برای دانشجویان را کم کرده یا متوقف سازند. در اینجا تاکید بر یادگیری است و نقش مشاوران دادن اطلاعات است و فعالیتهای مشاوره ای بیشتر بر انجام راهنمایی ها و مشاوره های تحصیلی ، شغلی ، ازدواجی ، آموزش بهداشت روانی و اطلاع رسانی مطالب و مسائل روان شناسی است.


۳-  خدمات درمانی و مشاوره ای به مراجعین


– اضطراب های ناتوان کننده از قبیل ترس بی جهت از سؤال کردن و اظهار نظر کردن ، اضطراب امتحان ، ترس از شکست و ناکامی
– نقص و کاستی در مهارتهای اجتماعی بین فردی مثل گوشه گیری ، کمرویی ، پرخاشگری ، تسلط جویی و سازگاری
– مشکلات درون فردی مثل وسواس ، تعارض ، احساس بی ارزشی و پوچی ، احساس نا توانی و بی کفایتی
– مشکلات مطالعه مثل حوصله نداشتن برای مطالعه ، عدم تمرکز ، ناآگاهی از روشهای مطالعه ، وابستگی به استاد در نحوه و چگونگی مطالعه
– از دست دادن و داغدیدگی مثل جدایی از معشوق ، طلاق ، فوت یکی از بستگان

  

– ارایه‌ی خدمات مشاوره:

تیم تخصصی مرکز مشاوره موسسه  شامل روانپزشک، روانشناس، مشاوره خانواده و ازدواج، مشاوره تحصیلی و مددکار اجتماعی است. متخصصان این مرکز به شیوه‌های گوناگونی خدمات درمانی ارایه می‌کنند که مهمترین آنها عبارتند از : مشاوره و روان درمانی، راهنمایی و مشاوره تحصیلی، راهنمایی و مشارو پیش از ازدواج، مشاوره خانواده درمانی، مشاوره تلفنی، مشاوره در خوابگاه‌ها، سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی.  

مشاوره و روان درمانی:

مراجعین در این نوع مشاوره به صورت حضوری جهت رفع مشکلات جدی تر یاری می‌شوند.

راهنمایی و مشاروه تحصیلی:

افرادی که علاقمند به یادگیری روشهای مناسب تحصیلی می‌باشند و یا درصد تغییر رشته‌ی تحصیلی خود هستند و یا دچار مشکل یادگیری می‌باشند که این مسئله باعث افت تحصیلی در دروس و ….. گردیده است می‌توانند از این نوع مشاوره بهره‌مند شوند.

راهنمایی و مشاوره پیش از ازدواج:

افرادی که قصد همسر گزینی را دارند، با معیارهای علمی انتخاب آشنا شده و راهنمایی‌های لازم را دریافت می‌کنند.

مشاوره خانواده درمانی:

افرادی که علاقمند می‌باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق‌تری ببخشند و یا دچار مشکلات خانوادگی هستند جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.

 

 – مشاوره مجازی ویژه دانشجویان موسسه آموزش عالی حکمت رضوی

۱- مشاوره تلفنی

۲- مشاوره offline

۳- مشاوره onlineوحضوری

ج) اجرای طر ح های پیشگیرانه:

۱- طرح سراسری کارنامه سلامت روان ویژه دانشجویان ورودی جدید

چ) خدمات آموزشی:

۱- برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی و غیر تخصصی

۲- تهیه بروشورها و نشریات در زمینه مسائل اضطراب ، استرس و..

ر) همکاری های برون سازمانی:

با هدف ارائه خدمات تخصصی و غیر تخصصی به سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و عموم شهروندان منطقه انجام می گیرد.

 

اهداف مرکز مشاوره و راهنمایی

– تسهیل تغییرات مثبت رفتاری در دانشجویان
– افزایش توانایی دانشجویان در ایجاد و استمرار رابطه با دیگران ( مهارتهای ارتباط جمعی )
– افزایش اثربخشی و توانایی و تطابق و سازگاری دانشجویان با وضعیت و محیط جدید
– تسهیل شکوفایی استعدادهای آنان و تبدیل از قوه به فعل استعدادها
– بهبود و ارتقاء فرایندهای تصمیم گیری مناسب و از روی اطلاع و آگاهی
– کمک و همکاری به انتخاب ، احراز آمادگی و اشتغال به شغل مناسب
– کمک به دانشجویان جهت کشف استعدادها ، نبوغ ، توانمندی ها و ضعف و نواقص
– کمک به حل مشکلات عاطفی ، احساسی و هیجانی دانشجویان
– کمک و مساعدت به دانشجویان جهت حل مشکلات تحصیلی ، آموزشی و دستیابی به موفقیت
– کمک به حل مشکلات خانوادگی ، ازدواج و زناشویی
– افزایش آگاهی و بینش و بصیرت دانشجویان جهت انتخاب همسر و شریک زندگی
– کمک به رفع مشکلات روانی ، تربیتی و فراهم نمودن زمینه های رشد متعالی

 

نحوه ارایه خدمات مشاوره، خدمات مشاوره به دو شکل حضوری و تلفنی ارایه می گردد.


مشاوره تلفنی
مشاوره تلفنی ارتباط مشاوره ای است که به بررسی مشکلات و بحران های شخصی فرد ( در یک نوبت یا طولانی تر ) می پردازد.هدف برطرف نمودن نیازهای فوری تماس گیرندگان و بهبود احساس سلامت روانی و جسمانی آنان است.
با توجه به تنوع تماس گیرندگان و گوناگونی مشکلات آنان گاه ضرورری می نماید که برای ارایه راهنمایی و مشاوره مناسب تماس گیرندگان به مشاوره حضوری و یا به دیگر منابع حمایتی ارجاع داده شوند.
مرکز مشاوره موسسه آموزش عالی حکمت رضوی  همه روزه بجز ایام تعطیل وپنجشنبه،  از ساعت ۸ الی ۱۴ آماده ارایه خدمات مشاوره تلفنی وحضوری می باشد.
شماره تماس دانشگاه: ۳۶۲۳۸۶۶۰- داخلی ۲۱۱

 

دفتر ارتباط خانواده با دانشگاه

 دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه به منظور ایجاد زمینه ی مناسب برای تسهیل در ارتباط خانواده های محترم دانشجویان با دانشگاه و اطلاع آنان از وضیعت تحصیلی و آموزشی و همچنین فعالیت های فرهنگی ،هنری ، ورزشی و دیگر مواردی که دانشجویان در محیط دانشگاه به آنها می‌پردازند تأسیس وفعالیت خود را آغاز نموده است.این دفتر تلاش دارد با همیاری و همفکری خانواده های محترم عزیزان دانشجو محیط علمی و فرهنگی دانشگاه را روز به روز سالم تر و پویاتر ساخته و زمینه ی رشد استعدادهای دانشجویان را بیش از پیش فراهم سازد .

تعامل و همکاری والدین محترم با این دفتر برای ارتقاء فکری و تربیتی فرزندانشان و پیشگیری از بروز معضلات احتمالی و آسیب های اجتماعی که سلامت جسم و روح آنها را تهدید می‌کند می‌تواند بسیار موثر باشد از همین روی خانواده های محترم دانشجویان می توانند هرگونه مسائل و مشکلات آموزشی ، روحی، روانی و جسمی و … عزیزان خود را از طریق شماره ی تلفن مستقیم ۳۶۲۳۸۶۶۰ داخلی ۳۰۱ با آقای دکتر جعفر طالبیان شریف و کارشناس مربوطه خانم میرزائی تماس حاصل نمایند

شماره تماس مستقیم:  ۳۶۲۳۸۶۶۰ داخلی: ۲۱۱

کارگاه مهارتهای زندگی و…..

یکی از رسالت های مهم مراکز مشاوره، اجرای برنامه ها و اقداماتی جهت پیشگیری از وقوع آسیب های روانشناختی و اجتماعی در سطح جمعیت دانشجویی است همچنین توانمندسازی روانی-اجتماعی دانشجویان جهت مقابله موثر با مشکلات و به کارگیری راهبردهای مقابله ای سازگارانه در زمینه ارتقا سلامت روان حائز اهمیت است. بر این اساس کارگاه مهارت های زندگی از جمله کارگاه هایی است تاکنون بالغ بر ۷بار برگزار گردیده است و مورد استقبال دانشجویان واقع شده است

عناوین این کارگاه ها  عبارتند از:

۱-تحصیل و مهارت های تحصیلی

۲-مهارت ها برقراری ارتباط موثر

۳-مهارت رفتار جراتمندانه

۴-مهارت مدیریت هیجانات

۵-سبک زندگی سالم

۶-کنترل خشم

 و……

از دیگر کارگاه های برگزار شده کارگاه act، کارگاه دیسک ، کارگاه مهارت های قبل و بعد ازدواج ویژه مجردین و متاهلین، کارگاه ازدواج اگاهانه ،کارگاه شناخت وجود و معرفت شناسی و… و انجام مشاوره های فردی وگروهی، بخشی  از جمله فعالیت های مرکز مشاوه موسسه می باشد .لازم به ذکر است از سال ۱۳۹۴تاکنون تعداد ۵۶۰ نفر از دانشجویان از خدمات مرکز مشاوره بهره مند گردیده اند.